Dela nyhet
Information från WBDF gällande seriestart
11 jan 2021 0 kommentarer

Just nu planerar WBDF för en start av vårens seriespel vecka 5, helgen 6-7 februari. En förutsättning är då att det finns möjlighet för distriktets lag att börja träna från och med måndag 25 januari.
Tyvärr så finns det idag inte många tecken som tyder på träningsstart 25 januari, besked om detta kommer troligen i slutet av nästa vecka. Vi återkommer så snart vi vet mer.
Tanken med att WBDF ska lägga en matchplan är att vara förberedda OM vi kan komma igång. Att starta planeringen först när lättnader av restriktionerna är ett faktum innebär en alldeles för lång startsträcka.
Planeringen görs med möjlighet att kunna anpassa matchomgångar till en ytterligare förskjutning på tre-fyra veckor. I så fall spelar vi fram till månadsskiftet maj-juni.
Kommer vi inte igång senast i början av mars, så behöver ett helt nytt upplägg göras gällande seriespel. Så snart vi får mer information från WDBF återkopplar vi.
Hälsningar
Diana
Kommentarer